مقام معظم رهبری: اقتصاد مقاومتی ریاضت نیست بلکه اگر این سیاست اعمال شود موجب آسایش و رفاه خواهد شد.

شفافیت اقتصادی، توسعه اقتصاد دانش بنیان و مدیریت یکپارچه نظام پولی و بانکی، نوشداروی مقابله با رکود

Untitled-2

حسین عبادی فر، جانشین قرارگاه اقتصاد مقاومتی دانش بنیان شیخ بهایی(ره) درجهت تبیین نظام موجود اقتصادی کشور اظهار داشت: مبانی نظام اقتصادی موجود در کشور کاملا بر مبنای الگوی غربی و نظام سرمایه داری پایه ریزی شده است. به عبارت روشنتر موضوعات مختلف  کارکردی در نظام اقتصادی کشور مثل نظام بانک داری، نظام بورس و مفاهیمی چون ارزش افزوده اقتصادی، پول و غیره بیش از آنکه با مبانی اسلامی هماهنگ باشد با ساز و کارهای حاکم در اقتصاد سرمایه داری هماهنگی دارد. وتنها شاید دربرخی از موارد، آئین نامه ها و دستورالعمل های موجود در نظام اقتصادی و پولی و بانکی ما دست ورزی های جزیی شده باشد ولی  شاکله وکلیت ، همان الگو های موجود در نظام اقتصادی غربی است. یعنی الگویی که مبتنی بر سود متمرکز است و افزایش و رشد مداوم سرمایه به هر قیمتی حتی بدون نیاز به تقویت تولید را دنبال می کند.

وی افزود: متاسفانه اقتصاد ما اقتصاد تک محصولی و وابسته به صادرات نفت است که همین امر موجب شده تا توان لازم را برای مقابله با تحریم ها و چالش های بازار و نظام جهانی اقتصاد را نداشته باشد و بسیار شکننده و آسیب پذیر باشد. یعنی اقتصادی که از ابتدا بر مبنای خام فروشی نفت بنا گذاشته شده و پویایی یا رکود آن وابسته به قیمت جهانی نفت بوده و هر زمانی که قیمت نفت دچار کاهش شود، آن هم دچار مشکل خواهد شد.

عبادی فر گفت: یکی دیگر از آسیب ها و چالش های نظام اقتصادی ما این است که متاسفانه اقتصاد ما وابسته به بیرون است. یعنی بیشتر از اینکه مبتنی بر توانمندی و ظرفیت های داخلی باشد، مبتنی بر توانمندی ها و ظرفیت های خارجی است. یعنی اقتصاد ملی ما در شرایطی که ارتباطاتش با فضای  بیرون قطع شود، توانایی پویا نگه داشتن خودش رو نداشته و با مشکلاتی مواجه خواهد شد. به دلایل مختلف مثلا: وابستگی به زنجیره های اقتصادی بیرونی، وابستگی به سیستم های بین المللی پولی و بانکی، وابستگی شدید به ارزهایی مثل دلار و یورو. همه ی این موارد نشان دهنده ی آن است که کشور ما اقتصاد درون گرا ندارد.

جانشین قرارگاه شیخ بهایی(ره) با اشاره به ویژگی های اقتصاد درون گرا و پویا ادامه داد: مدل اقتصادی مطلوب، مدلی است بر مبنای توزیع عادلانه ثروت در سطح اجتماع. در این نگاه اقتصادی تمامی  اقشار اجتماعی بر اساس ظرفیت ها و توانمندی هایشان به اندازه ای از رشد اقتصادی کشور بهره مند می شوند. در نتیجه، یکی از ویژگی های این نظام اقتصادی این است که موجب تحکیم بنیان اجتماعی میشود.

وی افزود: اقتصاد باید درون زا باشد یعنی بر محور توانمندی ها و ظرفیت های داخلی مخصوصا ظرفیت ها و توانمندی هایی که در حوزه های دانشی متمرکز هستند پایه ریزی شود و بر این اساس تکامل یابد. از طرفی در شرایطی که کشور نتواند ارتباطی منطقی را با بعضی از قدرت های اقتصادی برقرار کند، توانمندی آنرا دارد که نیازمندی های خود را برطرف کرده و دچار تهدید و آسیب درونی نشود.

عبادی فر گفت: اقتصاد باید ریشه ای و شفاف باشد یعنی اینکه میزان گردش های اقتصادی، قراردادهای تجاری ، میزان ورود و خروج ارز به داخل و از داخل به خارج، همه ی اینها به صورت کامل مشخص و شفاف در سامانه ای متمرکز به وسیله نظام بانکی کشور رصد و مدیریت شود.

وی با اشاره این نکته که درشرایط فعلی اقتصادی، به دلیل شرایط رکود اقتصادی سرمایه گزاران خصوصی رقبتی برای سرمایه گذاری درحوزه های رایج مانند طلا، ارز، مسکن، زمین، خودرو و .. ندارند ادامه داد تنها اقتصادی در شرایط رکود می تواند به پویایی برسد که مبتنی بر دانش و فناوری های جدید باشد. اقتصاد پویا مبتنی بر ظرفیت های نو و ایده های جدید در حوزه فناوری، می تواند از سد بزرگ رکود اقتصادی که چند سالی است دامن گیر وضعیت اقتصادی کشور شده است عبور کند. با این رویکرد حمایت گسترده از شرکت های کوچک و متوسط در حوزه های اقتصاد دانش بنیان می تواند بسیاری از گره های اقتصادی کشور را باز کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *