مقام معظم رهبری: اقتصاد مقاومتی ریاضت نیست بلکه اگر این سیاست اعمال شود موجب آسایش و رفاه خواهد شد.

راه اندازی ۸ پایگاه تحقیقاتی در دانشگاه ها توسط قرارگاه شیخ بهایی سپاه

78558222

دبیر قرارگاه شیخ بهایی گفت: اصل فعالیت قرارگاه شیخ بهایی رونق تولید ملی و حمایت از مجموعه های تحصیل کرده برای ورود جدی به عرصه بازار است.

 

48671

به گزارش قرارگاه شیخ بهایی (ره) ؛ پیوند کامل و همیشگی بین صنعت و صاحبان صنایع با دانشگاه و دانشگاهیان جزو اولویت های مهم در زمینه ارتقای فعالیت های صنعتی و تولیدی است. قرارگاه شیخ بهایی به بررسی مشکلات روز کشور در بخش های مختلف اعم از صنایع، اقتصاد مقاومتی، اشتغال زایی و به نیازهای اصلی کشور می پردازد؛ به همین جهت عبادی فر دبیر قرارگاه شیخ بهایی  با حضور در خبرگزاری بسیج پرس به بیان مطالبی چون هدف تاسیس قرارگاه شیخ بهایی، کمک به پویا شدن محصولات تولیدی در صنعت، گردش سرمایه در اقتصاد، شرایط کار کارخانه های نیمه دولتی و نیمه خصوصی پرداخت. وی در این گفتگو اظهار داشت: اصل فعالیت قرارگاه شیخ بهایی رونق تولید ملی و حمایت از مجموعه های تحصیل کرده برای ورود جدی به عرصه بازار است.

مشروح گفتگوی بسیج پرس با دبیر قرارگاه شیخ بهایی را در ادامه بخوانید:

بسیج پرس: هدف از تاسیس  و برنامه های قرارگاه شیخ بهایی چیست؟

عبادی فر: اهداف، الزامات و برنامه های قرارگاه شیخ بهایی منعطف و شناور است؛ یعنی به اقتضای مشکلات و مسائلی که در کشور پیش می آید، موضوعات را حل می کنیم و برنامه ها به اقتضای زمان و مکان تدبیر وعملیاتی می شود. قرارگاه شیخ بهایی برآمده از یک سال و نیم، کار فکری و برنامه ریزی شده ۸ طرح موجود در داخل و خارج از کشور در حوزه صنعت و فناوری مثل مدل های جام، سیمرغ و مدل های مختلف مراکز رشد سازمان تحقیقات جهاد خودکفایی نیروهای مسلح، جهاد سازندگی مراکز تحقیقات الشریف جنگ است که با توجه به شناسایی آسیب ها و نقاط قوت هایی که انجام گرفت به طرح فعلی قرارگاه شیخ بهایی رسیدیم. هر کدام ازطرح های قبلی نواقص و نقاط قوتی داشتند که منجر به حرکت جدی و یک اتفاق نو و شگرفی نشد، مثل مراکز رشد که صرفاً تبدیل به مکانی برای ارائه یک دفتر جهت ثبت و سوق دادن جوانان نخبه به سمت ثبت شرکت با مسئولیت محدود شده است که بگویند ما خدماتی که برای جوانان نخبه در نظر گرفتیم  و این در حالی است که هیچگونه حمایتی در دادن پروژه و برون سپاری پروژه های نیروهای مسلح، حمایت از روند تکمیلی و توسعه ای شرکت ها، مدیریت نحوه ورود این شرکت ها انجام نمی شد و بعد از یکی دو سال فعالیت، ناامید از همه جا این افراد رها می شدند.

ایجاد مدل عملیات سازی اقتصاد مقاومتی از اولیت های ماست

ما با بررسی مدل ها، تفاهم نامه ای با دانشگاه امام حسین(ع) به اسم اندیشکده راهبردی امضا کردیم که  مدلی تحت عنوان عملیات سازی اقتصاد مقاومتی در حوزه صنعت و فناوری با رویکرد جهادی ومردمی به وجود آوردیم.

بسیج پرس: قرارگاه شیخ بهایی چه سالی تاسیس شده است؟

عبادی فر: قرارگاه شیخ بهایی نه ماه شروع به فعالیت کرده است و با تاکید فرمانده سپاه پاسداران که دانشگاه امام حسین (ع) سازمانی است و باید خدماتش در رده های سپاه باشد، این اولین باری است که در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یک خدماتی را دانشگاه امام حسین (ع) به یکی از رده های سپاه به صورت محتوایی درعرصه های صنعت و کشاورزی، نظام توزیع کالا، علوم و فناوری، دفاعی، فضای مجازی و آی تی و آی سی تی به اندیشکده راهبردی می دهد. ما معتقدیم که جهاد سازندگی اگر به همان قوت اول انقلابش بود، نیاز به هیچ گونه سازمان دیگری برای خودکفایی و ورود به عرصه صنایع فناوری کشور نداشت و با همان رویکرد اگر ادامه دهیم خودکفا و حتی صادرکننده در علوم مرزدانشی برای سایر جهان می شویم.

ما در بررسی هایی  که انجام دادیم، طی سال ها  مدل های مختلفی در کشور و خارج از کشور را که  یک هم افزایی ملی را می تواند بوجود بیاورد، ارزیابی کرده ایم و از لحاظ تئوری وعملیاتی و اجرایی شروع به کارکردیم.

قرارگاه شیخ بهایی ارکان های مختلفی مثل دولت، سپاه پاسداران، مجلس شورای اسلامی، آحاد بسیج بسیجیان، اقشار مختلف مقامات بسیجیان، خیرین و داوطلبان، سازمان ها و موسسات عمومی مراکز پژوهشی و فناوری، تشکل های تولیدی، توزیعی و شرکت های دانش بنیان و کارخانجات را در نظر دارد که با آنها ارتباط برقرار کند، که علاوه بر استفاده از کمک این ارگان ها ما نیز وظیفه ای در قبال آنها خواهیم داشت. به عوان مثال سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نقش اتاق فکر عملیاتی، صنعت و مرکز ملی صنعت ارزیابی و ارزش گذاری، آحاد بسیجیان پیشنهاد نقش را در این قرارگاه دارند.

سرمایه گذاری و اشتغال آفرینی راه حل وضعیت اقتصادی کشور است

نیاز اصلی کشور کار خیرکردن، مسجد ساختن، مدرسه ساختن نیست، بلکه باید دید نیاز اساسی کشور در چه حوزه ای است؛ اشتغال آفرینی برای مردم در وضعیت کنونی که به نوعی جنگ اقتصادی محسوب می شود، می طلبد مثل دوران ۸ سال دفاع مقدس که همه دست به دست هم به پشتیبانی جنگ کمک می کردند امروزهم، همه با سرمایه گذاری و اشتغال آفرینی به اقتصاد مقاومتی و تولید ملی در پشتیبانی این جنگ کمک کنند.

سازمان ها و موسسات عمومی مثل ستاد اجرایی حضرت امام راحل(ره)، بنیاد مستضعفان که تحت نظر رهبری هستند، بخش کلانی از اقتصاد کشورمان دست اینها است که قابلیت مانور در کارهای عامل المنفعه و خیرانه در حوزه اقتصادی را دارند؛ ما تفاهم نامه هایی با بنیاد مستضعفان درعرصه هایی که نیاز کشور است، مثل نمونه های خاص درپزشکی دارد، نوشته ایم؛ به عنوان مثال انسلین که امروز کار مطالعاتی و رایزنی های آن انجام شده، خط تولید این قضیه به علت بازار مصرفی بسیار بالا در کشور و باتوجه به قدرت جابجایی ارزی آن  در حال راه اندازی است.

همه این فعالیت ها خیرخواهانه است وهیچ هدف سودآوری دراین قضایا نیست و نقش عامل چهارم، دیدبان و طرح اشتغال زایی و پیگیری آن ها و به هم رسانی در متقاضیان و متولیان کار به سرمایه ای است.

راه اندازی ۸ پایگاه تحقیقاتی در دانشگاه ها توسط قرارگاه شیخ بهایی سپاه

مراکز پژوهشی و فناوری که در دانشگاه ها در نظر گرفته شده ۸ پایگاه تحقیقاتی در دانشگاه شریف، دانشگاه امیرکبیر، دانشگاه تهران، دانشگاه علم وصنعت، خواجه نصیر، مالک و اشتر، علوم و تحقیقات و شاهد برپا شده است که پژوهشکده ها در دو لایه تکنیکال و فنی مشغول هستند؛ یعنی تولید، محصولات تولیدی به صورت عینی می شود مثل پژوهشکده رضایی نژاد دانشگاه شریف و لایه دوم پژوهشکده سیاست گذاری و مدیریت  تخصصی و صنعتی می کند، یعنی بحث مطالعاتی مثل پژوهشکده شهید صبوری و پژوهشکده کوثر و پژوهشکده شهید قندی دانشکده علم و صنعت و امیرکبیر و تهران حوزه راهبری و مدیریت تخصصی توسعه هستند و توسعه گری تولید می تواند در اتصال صنعت و دانشگاه به ما کمک می کند.

رهبر معظم انقلاب فرمودند بروید شرکت های دانش بنیان ایجاد کنید و شرکت های دانش بنیان فقط در صنعت و فناوری و کشاورزی نیست بلکه ارائه خدمات، جهت بهره وری و ارتقای کارخانجات است که ما بیشترین هدفمان در پژوهشکده های سیاست گذاری تخصصی و صنعتی در دانشگاه ها رویکرد صحبت رهبر معظم انقلاب مبنی بر افزایش تولیدات کشور است.

قرارگاه شیخ بهایی مدیریت سیستم و بهره وری را دنبال می کند  

در بحث شرکت دانش بنیان کارخانجات و بنگاه های اقتصادی قرارگاه شیخ بهایی ارائه خدمات، توسعه گری نیاز سنجی و تا حد مقدور مدیریت سیستم و بهره وری را دنبال می کند که با بسیج کارگری تهران ما آغاز به کار کردیم و نزدیک به ۴۰۰ سند در داخل تهران بزرگ داریم؛ یعنی ۳۰ کارخانه ورشکسته و یا نیمه فعال وجود دارد، کارخانه های بزرگی که حجم بالای کارگر داشته واخراج شده اند که با رویکردهایی در بازاریابی به طراحی محصول و ارتقا و بهره وری سیستم برگشته شده اند.

بسیج پرس: برای کمک به کارخانجات نیمه فعال و ورشکسته تفاهم نامه ای نوشته شده است؟  

عبادی فر: بله، تفاهم نامه ای نوشته شده و به برخی از کارخانجات نگاه تخصصی داریم، مثلاً خیلی کارخانجات سرمایه در گردش برای مواد اولیه ندارند و دولت هم با رویکردی که دارد، می گوید ما سرمایه را به چه تضمینی توام دهیم، اما ما این وام را برای ارتقای سطحی کارخانجات می دهیم، مثلاً کارخانه ای با آن دلالی که انجام می دهد چه ضمانتی دارد وام را برگرداند، که ما برای این هم یک رایزنی هایی انجام دادیم و اولین سامانه به هم رسانی عرضه  و تقاضا در داخل »»شور به پاس زحمات فرمانده محترم سپاه تهران و هماهنگی هایی که با سازمان های مختلف انجام شد این مشکل را از طریق اعتبار بانکی سرمایه در گردش برای خرید مواد اولیه به وجود آوردیم، البته پول نقد به کارخانجات نمی دهیم و اعتبار پس از تحویل خرید ماده اولیه پول از کارخانجات اخذ می شود و در دراز مدت وام داده می شود که این خیلی به واحدهای تولیدی چه کوچک و چه متوسط وحتی بزرگ کمک می کند.

بسیج پرس: قرارگاه شیخ بهایی در زمینه سرمایه در گردش نقش مشاوره وحمایتی دارد؟

عبادی فر: بله، البته ما همین یک مورد خاص سامانه به هم رسانی عرضه و تقاضا را ثبت کردیم که به صورت کاملاً ویژه ۱۵ نفر این قضیه را پیگیری می کنند، چون کار عظیمی است و بیمه مجازی و بانک مجازی توسعه زیادی براهداف بلند مدت دارد که این مورد بحث شرکت ها و تشکل های تولیدی و توزیعی را شامل می شود که اصناف و اتحادیه ها و منابع تولید تعاونی، تامین کننده نیاز تولید کنندگان خوشه های صنعتی می شوند که جلسات متعددی بسیج اصناف و روسای اتحادیه ها به همراه رئیس اتاق اصناف تهران و رئیس اتاق اصناف کشور برگزارکردند، هم برای عضو یابی در سامانه و هم برای ارائه محصولات تولیدی چون در کشور چنین فروشگاه اینترنتی مثل دی جی کالا، سامانه ۵۰۴۰ فروشگاه هستند و هدفشان انبارداری است، اما این سامانه انبارداری نمی کند بلکه به تسهیل روند سرمایه کمک می کند و تامین تولید مواد اولیه داخلی و خارجی است.

مسائل و نیازهای روز کشور اولویت قرارگاه شیخ بهایی    

فرهنگ سازی این سامانه را باید جامع دید؛ یعنی زنجیرتامین محصولات تولیدی را از اول تا آخر باید در نظر گرفت تا این موضوع به ثمر برسد. خیلی از کارخانجات بحث دارایی دارند که چرا باید موجودی انبار یا ظرفیت تولید را اعلام کنند، امروز برای رفع این مشکل توجیهاتی شده که اعلام موجودی انبار چقدر می تواند منافع بالاتری نسبت به عدم اعلام محصولات انبار داشته باشد.

از دیگر برنامه های قرارگاه شیخ بهایی مسائل ونیازهای روز کشور است؛ یک موقع ما می بینیم نیاز کشور ریزگردها است، درجنوب کشور برنامه هایی برای آن داریم و در جای دیگر نیاز کشور آلودگی هوا و مرگ ومیر تصادفات جاده ای است، که برای بحث کاهش مرگ و میر تصادفات جاده ها برنامه های مفصلی را به  راهنمایی و رانندگی و اورژانس کشور ارائه شده و پروژه ملی می تواند همین اشتغال آفرینی وهمین عملیات سازی مولفه های سیاست های اقتصاد مقاومتی به صورت سیاست های ابلاغ سیاست های کلی رهبر معظم انقلاب باشد.

دوگروه جهادی تخصصی برای نیازهای کشور ایجاد شده است    

کلیات قرارگاه شیخ بهایی در برنامه های جانبی که ما قرار گذاشتیم به دو گروه جهادی و تخصصی برای کشور ایجاد شده است؛ گروه جهادی تخصصی صنعتی و کشاورزی در حوزه صنعتی و یکی از گروه های جهادی کشاورزی به صورت خاص و جدا برای گروه های جهادی متصور است که به مدت محدودی مثلاً ۱۵ روز بروند یک مکانی مستقر شوند و در بازار فقط فعالیت عمرانی و فرهنگی و خاص خودشان با توجه به بافت آن منطقه را انجام دهند.

گروه های جهادی و تخصصی چه در بخش صنعتی و چه در بخش کشاورزی افرادی هستند که از اساتید دانشگاه ها، دانشجویان ارشد و دکترای فعال در بحث بازار و صنعت شناسایی شدند و به صورت هدفمند از یک تیرماه کاراجرایی و عملیاتی را آغاز می کنیم.

امروز کارخانه هایی که ما می بینیم با رکود و یا با فضای یک دوم و یک سوم ظرفیت خودشان کار می کنند و کارخانجاتی هستند که به شکل دولتی، نیمه دولتی و نیمه خصوصی هستند، چون واقعاً نگاه،  نگاه خصوصی و سود و زیان برایشان حاکم نیست.

بسیج پرس: کارخانجات نیمه دولتی و نیمه خصوصی شرایط بسته ای را ایجاد نمی کنند؟

عبادی فر: نه، البته برای کارخانجات خصوصی فضای کاری بهتر است، چون تصمیم گیرنده یک نفراست و فضای کاری مناسب تر است، اما در بخش نیمه خصوصی و نیمه دولتی چون پول تزریق و پمپاژ می شود و درآمدزایی در میان نیست مثل ادارات رفتار می کنند البته ما برای هر دو برنامه داریم.

بسیج پرس: با توجه به شرایط اشتغال کشور و تعداد افراد بالایی که بیکار هستند و اثراتی که تحریم روی اقتصاد ما گذاشته، قرارگاه شیخ بهایی چه برنامه هایی در بحث اشتغال زایی دارد که  بتوانیم شغل تولید کنیم؟ 

عبادی فر: اصل فعالیت قرارگاه شیخ بهایی رونق تولید ملی و حمایت از مجموعه های تحصیل کرده برای ورود جدی به عرصه بازار است؛ ما برنامه هایی را با بنیاد ملی نخبگان ارائه دادیم و تفاهم نامه ای در ۱۵ اردیبهشت ماه با حضور فرمانده سپاه تهران و رئیس بنیاد ملی مکتوب شده است که این تفاهم نامه برای تسهیل ثبت شرکت های دانش بنیان و معرفی شرکت های دانش بنیان به بنیان ملی و گرفتن تسهیلات ویژه است. دراین وضعیت تحریم ها و جنگ اقتصادی که به ما تحمیل شده ما فقط باید به بازار صادراتی فکر کنیم و در وهله اول و بعد با آن نگاه دیده شود که نگاه صادراتی درست شود.

یکی از مشکلات اصلی شرکت های دانش بنیان تجاری سازی و انبوه سازی است

ما استراتژِهایی در حال تدوین برای خوراک دهی به مجموعه پژوهشکده ها در دانشگاه ها داریم، چون مجموعه هایی که ما با آنها ارتباط داریم، دانشگاه های اصلی کشورهستند و باید آن نیاز سنجی اصلی صورت بگیرد که هدر رفت وقت، هزینه و سرمایه را نداشته باشیم و بحث دیگرارتباط دهی ها است که کارهای مطالعاتی اصولی انجام شود.

یکی از مشکلات اصلی ما چه در شرکت های دانش بنیان و در کلیات کارخانجات تولیدی کشور به معنای واقعی تولید نه انتقال فناوری یا مونتاژ، مسئله تجاری سازی و انبوه سازی است؛ یعنی ما به سمت تولید بدون کارخانه می رویم و نیازی نیست که ما سرمایه اولیه کلانی را راکد نگه داریم و بعد یک کارخانه ای تاسیس کنیم بلکه کارخانه هایی وجود دارند با یک دهم ظرفیت دارند بیاید در سود شریک  شوند، یعنی همه این قضیه را پسند کردند و با آن کنار آمدند.

ادامه دارد . . .

منبع : بسیج پرس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *